وقتي غول نفتي ملكه غيب شد

مروري بر روايت هاي مختلف از ناپديد شدن نفتكش انگليسي در تنگه هرمز

 

 

وقتي غول نفتي ملكه غيب شد

وقتي غول نفتي ملكه غيب شد

گروه سياسي: همين الان اگر در اينترنت جست وجو كنيد گوگل حدود 1.5ميليون نتيجه براي آن فهرست مي كند. «مثلث برمودا» را مي گوييم. جايي در غرب اقيانوس اطلس كه غيب شدن ناگهاني كشتي ها و هواپيماهاي بسياري به آنجا و نيروهاي مرموزش نسبت داده شده. هنوز هم مشخص نيست كه حرف و حديث هايي كه براي مثلث برمودا مي گويند چقدر واقعي است. حالا انگار يك برموداي ديگر هم در خليج فارس و تنگه هرمز پيدا شده. چند روزي است كه زمزمه هاي ناپديد شدن يك نفتكش مجهول الهويه نقل محافل رسانه اي جهان شده. نفتكشي كه آخرين مرتبه و همين چند روز قبل از تنگه هرمز عبور كرده و بعدش هم ديگر كسي خبر ندارد الان كجاست و چه اتفاقي برايش افتاده.

ظاهرا موج اول خبر را خبرنگار سي ان ان راه انداخته. باربارا استار روزنامه نگار و خبرنگار 68 ساله امريكايي به نقل از منابعي در سرويس هاي اطلاعاتي ايالات متحده درباره نفتكشي توييت كرده بود كه به زعم او متعلق به اماراتي هاست و توسط نيروهاي سپاه پاسداران يا به قول فرنگي ها IRGC توقيف شده. باربارا مدعي بود كه نفتكش MT Riah براي آخرين مرتبه در نزديكي جزيره قشم مشاهده شده. منطقه اي كه به تعبير پاتريك وينتور گزارش نويس گاردين، منطقه ماموريتي نيروي دريايي سپاه پاسداران است. هرچند يك مقام اماراتي در گفتگو با آسوشيتدپرس اعلام كرد كه نفتكش مفقود شده در خليج فارس متعلق به اين كشور نيست.

شناورهاي بزرگ و نفتكش ها سامانه هايي دارند كه به صورت دائمي، مختصات جغرافيايي خود را براي ماهواره ها ارسال مي كنند. متكي بر چنين سامانه هايي است كه مي توان رد شناورها و نفتكش ها را گرفت در هر جاي كره زمين كه باشند. خب اين يعني اگر نام MT Riah را در يكي از سامانه هاي ترافيك دريايي وارد كنيم بايد اطلاعات دقيق آن را به دست آورد. سامانه هايي كه با واردكردن مشخصات شناوري، موقعيت آن را به صورت آنلاين روي كره زمين نشان مي دهند. با همه اينها اما اين تلاش هم بيهوده است. «هيچ نتيجه اي يافت نشد!» اين پاسخي است كه يكي از همين سامانه هاي ترافيك دريايي به ما داد. جالب تر آنكه سامانه موقعيت جغرافيايي اين نفتكش در سه ماه گذشته خاموش نشده بوده ولي حالا هرقدر مشخصاتش را جست وجو مي كنيد انگار كه آب شده و رفته باشد توي زمين! شايد واقعا روح مثلث برمودا در خليج فارس حلول كرده است!

گاردين در گزارش جالبي كه 16 جولاي(سه شنبه 25 تير) منتشر كرده به جزئيات ديگري از اين اتفاق اشاره و بعضي احتمالات جديد را مطرح كرده. اول از همه اينكه طبق گزارش گاردين، اين نفتكش در يك سال گذشته بين شارجه و فجيره در رفت وآمد بوده. بندري كه يكي در غرب امارات متحده عربي در اين سوي تنگه هرمز(داخل خليج فارس) و ديگري در آن سوي تنگه هرمز(رو به درياي عمان) قرار دارند. فجيره از بنادر مهم امارات است كه از پايانه هاي مهم نفتي اين كشور محسوب مي شود و نفتكش هاي متعددي از نقاط مختلف جهان در آن بارگيري مي كنند.

اجازه بدهيد اينجا يك پرانتز بازم كنيم. اين فجيره هماني بندري است كه چند وقت قبل به تير غيب گرفتار شد و چند نفتكش در آن منفجر شدند. هرچند اماراتي ها تلاش زيادي كردند ماجرا به بيرون درز نكند و خودشان قضيه را حل و فصل كنند اما در نهايت مشخص شد كه خبر درست بوده و سه فروند نفتكش در اين منطقه دچار سانحه شده اند؛ منطقه اي كه در درازمدت قرار بود پايانه اصلي صادرات نفت خليج فارس باشد تا جايي كه ديگر هيچ نفتكشي براي بارگيري مجبور نشود از تنگه هرمز و بيخ گوش ايران عبور كند. حالا اين كه يك نفتكش كه بنا به اعلام منابع اماراتي متعلق به امارات هم نيست چرا بايد يك سال در اين مسير در رفت و آمد باشد هم خودش سوال جالبي است كه تا اين لحظه بي پاسخ مانده. اين هم ابهام دوم ماجراي برموداري خليج فارس. پرانتز را مي بنديم.

به گزارش گاردين برگرديم. پاتريك وينتور در گزارشش نوشته كه نفتكش ناپديد شده هفتم جولاي(يكشنبه 16 تير) از مقابل بندر شارجه به سمت تنگه هرمز حركت كرده. MT Riah بعد از عبور از تنگه هرمز به سمت دهانه غربي درياي عمان و بندر فجيره تغيير مسير مي دهد. بنا به اعلام گاردين، نفتكش ناپديد شده 10 جولاي در قسمت جنوبي تنگه هرمز و روبروي سواحل عمان بوده كه تغيير مسير داده و راه رفته را برگشته و به سمت تنگه هرمز تغيير مسير مي دهد. طبق اطلاعاتي كه گاردين منتشر كرده، نفتكش ناپديد شده بعد از ورود مجدد به تنگه هرمز وارد آب هاي سرزميني ايران شده و براي آخرين مرتبه هم 14جولاي(يكشنبه 23 تير) در نزديكي جزيره قشم ديده شده و بعد از آن هم ديگر خبري از آن نيست. منطقه اي كه به گفته پاتريك، منطقه ماموريتي نيروي دريايي سپاه است. يعني برموداي خليج فارس درون آب هاي سرزميني ما قرار دارد؟!

طبق اعلام گاردين، نفتكش غيب شده 10جولاي به سمت شمال تنگه هرمز تغيير مسير داده. احتمالا برايتان جالب باشد كه اين روز، همان روزي است كه رسانه هاي جهان خبري منتشر كردند مبني بر اينكه يك نفتكش انگليسي بعد از بارگيري از بصره عراق قصد عبور از تنگه هرمز و ورود به درياي عمان را داشته با اقدام چند فروند شناور تندروي سپاه پاسداران قرار گرفته كه قصد توقيف آن را داشته اند. اقدامي كه در نهايت با هشدار ناوي كه نفتكش را اسكورت مي كرده ناكام ماند. هرچند سپاه پاسداران اعلام اين رويداد را تكذيب و اعلام كرد چنين اتفاقي نيفتاده است. حالا جالب است كه دقيقا در همان روزي كه در غرب تنگه هرمز چنين اتفاقي افتاده، در آن سوي تنگه هرمز در دهانه درياي عمان نفتكش ناپديد شده به سمت شمال تنگه هرمز تغيير مسير داده و بعد هم در تنگه برموداي هرمز خليج فارس، ناپديد شده!

اين وسط وزارت خارجه خودمان هم اعلام كرده كه يك نفتكش در خليج فارس دچار نقص فني شده و ما آن را با يدك كش به آب‎ هاي خودمان منتقل كرده ايم. با اين حال معلوم نيست اين همان نفتكش ناپديد شده است يا نه. از آن طرف هم انگليسي ها اعلام كرده اند سومين ناو نظامي شان را به خليج فارس اعزام مي كنند. وزارت دفاع انگليس هم متني منتشر كرده كه ارسال ناو سوم به خليج فارس به معناي تنش نيست و نيروهاي ما در منطقه زياد نشده و اين حرف ها. اين بيانيه را سفارت انگليس در تهران در توييتر بازنشر داده و به فارسي تاكيد كرده كه ما دنبال تنش نيستيم و اين كار به معناي افزايش نيروهاي نظامي انگليس در خليج فارس نيست. حالا اين كه اين اقدام واكنش به ناپديد شدن نفتكش معلوم الحال مجهول المكان بوده مربوط است يا نه را بايد منتظر ماند و ديد. اين وسط تنها چيزي كه فعلا مشخص است، پيدا شدن يك مثلث برمودا در خليج فارس است كه غول هاي بزرگ نفتي و بقيه غول ها را حسابي  نگران كرده است.

Comments are closed.