سبزوار آماده میزبانی از گردشگران سلامت

سحر وحدت – خراسان رضوی ـ خبرنگار:  امروزه کشورهایی که برای افزایش درآمد خود از طریق گسترش بازار خدمات برنامه‌ریزی کرده‌اند، بازار گردشگری را به‌عنوان مهم‌ترین بازار با گردش مالی، اشتغال‌زایی مولد و سود بالا یافته‌اند.

در میان بخش‌های مختلف گردشگری، حوزه گردشگری سلامت، با توجه به ویژگی خاص آن از سرعت رشد بیشتری نسبت به دیگر حوزه‌ها برخوردار و نیازمند توجه ویژه‌ای است.  ایران از جمله کشورهای پیشرفته در علم پزشکی است و این مهم ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد. از دیرباز ایران به عنوان مهد علم و پزشکی دنیا مطرح بوده و حکیم دانشمند «ابوعلی سینا» جزو مفاخر شرق محسوب می‌شده و هم‌اکنون با گذشت بیش از ۱۰ قرن از حیات این دانشمند فرزانه، کتاب «قانون» او نزدیک به ۷۰۰ سال است در مراکز علمی اروپا و آمریکا تدریس می‌شود.

پیشرفت روزافزون ایران و ایجاد زیرساخت‌های مناسب پزشکی همچنین ارائه بهترین کیفیت با هزینه درمانی مناسب، ایران را در چند سال اخیر به قطب پزشکی خاورمیانه تبدیل کرده‌ است. در این میان شهرستان سبزوار نیز یکی از شهرستان‌های پیشرو در حوزه جذب گردشگر سلامت خارجی است که با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در حوزه درمان و بهداشت دارد می‌تواند با جذب بالای گردشگر سلامت، درآمدزایی مناسبی داشته باشد. در همین راستا اخیرا با کسب مجوزهای لازم اجازه پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی حشمتیه این شهرستان فراهم شده است.

  • بستری ۱۷ هزار بیمار خارجی در بیمارستان‌های کشور

درحال حاضر در ۱۶۹ بیمارستان کشور مجوز پذیرش بیماران خارجی وجود دارد. در سال گذشته ۷۰ هزار بیمار خارجی در بیمارستان‌های مختلف کشور بستری شدند که از این تعداد ۹۰ درصد آن اتباع کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، کویت، عمان، بحرین و کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس بودند.  رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: پذیرش بیماران خارجی پارسال نسبت به سال ۹۶ حدود ۱/۵ برابر افزایش داشت که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته و بازاریابی پزشکی این آمار امسال ۲ برابر بیشتر می‌شود.  به گفته «سعید هاشم‌زاده»، در ۳ ماه نخست سال جاری ۱۷ هزار بیمار خارجی در بیمارستان‌های کشور بستری شدند که این آمار تا پایان سال به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

وی با بیان این‌که بیمارستان حشمتیه سبزوار از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های لازم برای جذب بیماران خارجی برخوردار است، می‌افزاید: بیمارستان حشمتیه سبزوار را برای اعطای گواهینامه پذیرش بیماران خارجی بررسی کردیم که در حوزه نیروی انسانی متخصص، تجهیزات و امکانات پزشکی برای جراحی زیبایی و پلاستیک، جراحی قلب و آنژیوگرافی، زنان و زایمان و درمان ناباروری مشکلی برای بستری بیماران خارجی ندارد.  هاشم‌زاده با بیان این‌که در اوضاع اقتصادی فعلی و در شرایطی که امروز کشور قرار گرفته است، گردشگری و گردشگری سلامت به عنوان یک راه‌حل اولیه پیشنهاد می‌شود، ادامه می‌دهد: گردشگری سلامت مبنای توسعه و کسب درآمد است. کشورهایی که در حوزه گردشگری سلامت صاحب‌نام‌تر هستند و موفق‌تر عمل می‌کنند اعلام کرده‌اند که گردشگری سلامت ۳/۵ تا ۴ برابر گردشگری معمولی ارزآوری دارد و از صنایع پرسود و پرمنفعت است.

وی با تاکید بر این‌که در سبزوار با وجود زیرساخت‌های مناسب درمانی، زنجیره تامین کامل شده است می‌گوید: برای اقامت بیمار در سبزوار مشکلی وجود ندارد و در حوزه زنجیره تامین همه‌چیز در سبزوار مهیاست. دانشگاه باید برای معرفی توانمندی‌های شهر سبزوار و قابلیت‌ها به بیماران خارجی اقداماتی انجام دهد که با برنامه‌ریزی انجام می‌شود. رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت می‌افزاید: سبزوار در راهی که پیش گرفته موفق خواهد شد. برنامه تنظیم‌شده‌ای در سبزوار در این زمینه وجود دارد که چشم‌انداز خوبی است و در کشور این حرکت بی‌نظیر است. سبزوار یک شهر پیشرو در این حوزه است و پایلوت خیلی خوبی می‌تواند باشد.

گردشگران سلامت

گردشگران سلامت

  • فراهم شدن شرایط پذیرش بیماران خارجی

با کسب مجوزهای لازم، اجازه پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی حشمتیه این شهرستان فراهم شده است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار می‌گوید: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با دریافت مجوز کد آی‌پی‌دی در ماه جاری صلاحیت پذیرش توریست سلامت و جواز پذیرش بیماران خارجی را دریافت کرده است.   «محمد نعمت شاهی» با بیان این‌که از این پس در قالب واحد پذیرش بیماران خارجی به گردشگران خدماتی در زمینه درمان بیماری‌های قلبو عروق، جراحی‌های چشم، گوش، حلق و بینی ارائه می‌شود، می‌افزاید: همچنین سایتی به زبان انگلیسی در بیمارستان حشمتیه سبزوار راه‌اندازی شده است.

به گفته وی، بهره‌مندی از پزشکان و جراحان فوق‌تخصص در سبزوار و موقعیت جغرافیایی مناسب آن در مسیر تهران- مشهد و امکانات فرودگاهی و راه‌آهن، این شهر را پس از مشهد به قطب گردشگری سلامت در شرق کشور تبدیل کرده است. شاهی معتقد است دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در بخش‌های آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، اسکن هسته‌ای، رادیوتراپی، نازایی، شیمی‌درمانی و بازتوانی قلب پس از مشهد دومین قطب دانشگاهی شرق کشور است.

Comments are closed.