رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال ایران سیاسی است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال ایران سیاسی است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال ایران یک رفتار غیرحرفه‌ای و سیاسی است و مجلس از این پس نسبت به هرگونه همکاری فراتر از تعهدات قانونی با آژانس واکنش نشان خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش جام جم آنلاین، عباس مقتدایی در گفتگو با فارس با اشاره به قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اقدام آژانس علیه ایران مستند به اطلاعات و منابع اطلاعاتی قابل اتکایی نیست و تحت تأثیر اطلاعات سازمان‌های صهیونیسیتی مطالب خلافی را مبنا قرار داده و براساس مبانی خلاف، نتایج غلط دریافت کرده است.

وی افزود: قطعنامه صادر شده از سوی شورای حکام علیه ایران نشان می‌دهد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روند رفتاری غلطی را در پیش گرفته و این شائبه را به شدت تقویت می‌کند که رویکرد آژانس سیاسی است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت:‌ حتی در اعلام دیدگاه ها و نظرها، رسانه‌ها زودتر از کشورها نتایج را دریافت کردند و این نشان می‌دهد که قطعنامه شورای حکام با رفتار سیاسی و نه فنی و حرفه‌ای، تنظیم شده و رفتار آژانس در این باره یک رفتار کاملا غیرحرفه‌ای بوده است.

مقتدایی خاطرنشان کرد: متسمک‌هایی که برای صدور قطعنامه ارائه شده، هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی قابل ایراد و کاملاً مردود است و رفتار سه کشورهای اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) در این رابطه پازلی است که ایالات متحده آمریکا آغازگر آن بوده و طراحی آن را برعهده دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: همه این اقدامات برای تخریب روابط ایران با آژانس صورت گرفته و نشان می‌دهد که اروپا در بازی آمریکایی‌ها قرار دارد. البته قطعنامه صادر شده، برخلاف رویه‌های قبلی که بر مبنای اجماع بود، بدون اجماع به تصویب رسیده و قطعنامه‌هایی که در این سطح به تصویب می‌رسد، غیر الزام‌آور است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: اگرچه الزامی برای این قطعنامه وجود ندارد، اما روابط ایران با سایر کشورها و به خصوص سه کشور اروپایی را کاملاً تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد.

مقتدایی خاطرنشان کرد: نوع نگاه و رفتار ما در آینده با این سه کشور اروپایی تحت تأثیر موضع‌گیری‌های خصمانه آنها سازماندهی و مدیریت خواهد شد و رفتار سه کشور اروپایی کاملا به دور از حسن ارتباط است و این سه کشور باید تاوان این حرکت‌ها و رفتارهای نسنجیده خود را پرداخت کند.

وی افزود: مجلس از دولت خواهد خواست نسبت به تنظیم مناسبات، تنبیهات لازم را برای سه کشور اروپایی درنظر بگیرد سه کشور اروپایی باید بدانند که در روند یک‌ جانبه‌گرایی آمریکا اسیر اقداماتی شده‌اند که طراح آن آمریکایی‌ها هستند و استفاده ابزاری از سازمان‌های بین‌المللی برای همه جهان آسیب‌زاست و صلح و امنیت بین‌المللی را در درازمدت به خطر خواهد انداخت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: آمریکا در حال طراحی سناریویی است که اروپا بخشی از آن سناریو را پیش می‌برد و قطعا در آینده این سه کشور اروپایی بهای سنگینی را برای این منظور پرداخت خواهند کرد و خودشان نیز از این مسئله متضرر خواهند شد.

مقتدایی خاطرنشان کرد: ما در ادوار گذشته گام‌های بلندی در همکاری با آژانس‌برداشته‌ایم که فراتر از تعهداتمان بوده اما متأسفانه نه تنها نتیجه مثبتی از این همکاری با آژانس عاید جمهوری اسلامی نشده، بلکه الان مشخص می‌شود آژانس با کشورهایی که همراهی بیشتری دارند، سختگیرانه‌تر و ناجوانمردانه رفتار می‌کند.

وی افزود: دولت باید بداند که یکی از وظایف اصلی‌اش حمایت مادی و معنوی و از صنعت هسته‌ای است، بنابراین نوع تعامل ما با آژانس باید کاملا در چارچوب قوانین و مقرراتی انجام شود که آنها را پذیرفته‌ایم و هرگونه اقدام فراتر از آن خود یک خلاف است که مجلس در برابر آن نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

Comments are closed.