کتانی ۴۷ ساله ۴۰۰ هزار دلار چکش خورد

همشهری آنلاین: یک جفت کفش کهنه و بسیار کمیاب ورزشی مربوط به رقابت‌های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ در حراجی ساثبیز نیویورک ۴۳۷ هزار دلار چکش خورد و رکورد گران‌ترین کفش ورزشی تاریخ را شکست.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، یک سرمایه‌دار کانادایی به نام مایلز نادال علاوه بر خریدن کفش ورزشی نایکی به ارزش بیش از ۴۰۰ هزار دلار، ۸۵۰ هزار دلار هم برای به دست آوردن ۹۹ جفت کفش ورزشی نایاب و کمیاب دیگر هزینه کرد. این مجموعه‌دار پولدار بیشتر در حوزه خریدن و نگه داشتن خودروهای قدیمی فعال است و حالا بخشی از سرمایه خود را در دنیای کفش‌های ورزشی وارد کرده است.

کتانی

کتانی

کتانی موسوم به کفش ماه را بیل بوورمن، یکی از بنیانگذاران نایکی و مربی دو و میدانی برای دوندگان المپیک ۱۹۷۲ طراحی کرده بود و در نخستین حراجی ویژه کفش‌های ورزشی در حراج‌خانه ساثبیز به بالاترین قیمت فروخته شد. گران‌ترین کفش ورزشی یک جفت کتانی کانورس بود که مایکل جردن آن را در بازی نهایی بسکتبال رقابت‌های المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس پوشیده بود. این یک جفت کفش ورزشی سال ۲۰۱۷ حدود ۱۹۰ هزار دلار در کالیفرنیا چکش خورد.

ساثبیز که بیشتر در حوزه حراجی آثار هنری به ارزش میلیون‌ها دلار فعال است، نخستین برنامه حراجی کفش‌های ورزشی خود را با ارائه ۱۰۰ جفت کفش با همکاری استیدیم گودز برگزار کرد. کفش ماه که با ۴۳۷ هزار دلار گران‌ترین کالای این حراجی بود، یکی از ۱۲ جفت کفش از این نوع است که در شرکت نایکی تولید شد و گفته می‌شود فقط همین یک مورد از آنها سالم مانده است.

Comments are closed.