همه چيز منهاي مدال نجيب

موزه اولين نويسنده عرب برنده نوبل در قاهره افتتاح شد

پس از گذشت 13 سال از درگذشت نجيب محفوظ، يك موزه به مناسبت گراميداشت اين نويسنده در شهر قاهره افتتاح شد. ايسنا به نقل از يورونيوز اين خبر را منتشر كرده و توضيح داده كه اين موزه و مركز خلاقيت، متعلقات و كتابخانه شخصي نجيب محفوظ، اولين نويسنده عرب برنده جايزه نوبل ادبيات را در خود جاي داده است.

برنامه افتتاح اين موزه كه در حقيقت يك خانه بازسازي شده متعلق به سال 1774 است، سال ها پيش مطرح شده بود، اما مشكلات مالي و ديگر شرايط خاص مانع آن شده بود. اين ساختمان دوطبقه در نزديكي منطقه اي كه محفوظ در آن به دنيا آمده و الهام بخش بسياري از داستان ها و شخصيت هاي اين نويسنده بود، قرار دارد.

اين موزه در كنار نمايش برخي متعلقات شخصي و يادداشت هاي اين نويسنده، يك سالن بزرگ از تمامي آثار محفوظ را – كه شامل ويرايش هاي قديمي و جديد مي شود – چندين سالن سمينار، يك كتابخانه شخصي و يك كتابخانه شامل تحقيقات و مطالعات انجام شده روي آثار محفوظ در خود جاي داده است.

با اين حال مدال نوبل ادبيات اين نويسنده مشهور مصري كه سال 1988 به او اهدا شد در اين موزه به نمايش گذاشته نشده و همچنان توسط خانواده محفوظ نگهداري مي شود.

ام كلثوم، دختر نجيب محفوظ كه در مراسم افتتاح اين موزه حضور داشت از اتمام ساخت اين موزه پس از سال ها انتظار ابراز خوشحالي كرد و ايناس عبدالدايم، وزير فرهنگ مصر در مراسم افتتاح اين موزه گفت: اميدوارم اين مكان به يك مركز مهم فرهنگي و جاذبه گردشگري تبديل شود.

محفوظ سال 1988 موفق به كسب جايزه نوبل ادبيات شد و در سال هاي 1956 و 1957 «سه گانه قاهره» را نوشت. او اولين نويسنده مصري و عرب زباني بود كه توانست جايزه نوبل ادبيات را از آن خود كند.

چندي پيش نيز اعلام شد، يك مجموعه داستان كوتاه از نجيب محفوظ با عنوان «محله» پس از 25 سال به چاپ خواهد رسيد.

گدا، كوچه مدق، خواب، جنايت، در گذر قصر، زير سايبان، راه و وراجي روي نيل از جمله كتاب هايي هستند كه تاكنون از اين نويسنده به زبان فارسي منتشر شده اند.

Comments are closed.