افزایش 46 هزار و 822 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه با جهش 46 هزار و 822 واحد روبه‌رو شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امسال به دلیل هجوم سرمایه‌های سرگردان بازار و استقبال بی‌نظیر مردم از حضور در بورس، مرتب رکورد می‌شکند و شاخص بورس هر روز به سمت بالا می‌رود.

شاخص کل بورس امروز در پایان معاملات که نمایانگر معدل قیمت سهام موجود در بازار است، با افزایش 46 هزار و 822 واحد به رقم یک میلیون و 466 هزار و 275 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌و زن امروز 9 هزار و 604 واحد رشد کرده و به رقم 441 هزار و 610 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 487 هزار و 302 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب بیش از یک‌میلیون نوبت معامله به ارزش 9 هزار و 542 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین معامله‌گران بیش از 4 هزار و 884 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در بورس تهران و فرابورس ایران امروز بیش از 14 هزار و 426 میلیارد تومان خریدو فروش سهام صورت گرفته است.

البته به گفته رئیس سازمان بورس، از حجم معاملات در روز معمولاً حدود 10 درصد نقدینگی جدید بوده و بقیه ناشی از دست به دست شدن سهام موجود در بازار به دست فعالان بازار است.

به گفته برخی کارشناسان، اگر ارزش معاملات روزانه بورس که این روزها همواره بین 14 تا 20 هزار میلیارد تومان می‌رسد، جذب شرکت‌های بورسی و فرابورسی شود، می‌توان امیدوار بود که با جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در بورس و فرابورس رونقی در تولید ایجاد می‌شود، اما اکثراً در این مورد تردید دارند و می‌گویند شرکت‌های بورسی و فرابورسی ابتکارعملی برای جذب نقدینگی به سمت تولید انجام نمی‌دهند و برای جذب نقدینگی باید از سه روش افزایش سهام شناور شرکت‌ها در بازار یا از طریق انتشار اوراق مالی جدید و یا صرفنظر کردن از حق‌تقدم سهام خود، نقدینگی بورس را جمع‌آوری کرده و برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و افزایش تولید اقدام کنند که معمولاً مدیران شرکت‌های بورسی هم چنین ابتکارعملی به خرج نمی‌دهند.

این رشد بورس جای نگرانی دارد که برخی کارشناسان می‌گویند رشد بورس حبابی بوده و رشد شاخص بازار به اندازه رشد اقتصاد و رشد واقعی نیست.

به هر حال با توجه به اینکه این روزها دولت از بالاترین مقام یعنی رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد و دیگران مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت می‌کنند، از آن‌طرف باید فکری به حال جذب نقدینگی موجود در بازار سرمایه برای افزایش تولید، افزایش بهره‌وری در شرکت‌ها و نوسازی خطوط تولید داشته باشند تا از این فرصت به نحواحسن استفاده شود، وگرنه رشد حبابی می‌تواند برای آینده بازار خطرناک باشد.

امروز در بورس تهران شاخص کل 3.3 درصد، شاخص قیمت با معیار وزنی – ا رزشی 3.3 درصد، شاخص کل با معیار هم‌وزن 2.2 درصد، شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2.2 درصد، شاخص آزاد شناور 3.2 درصد، شاخص اول بورس 3.4 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.8 صدم درصد رشد کرد.

همچنین نمادهای پتروشیمی خلیج فارس،‌ فولاد مبارکه،‌ ملی مس ایران، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و ایران‌خودرو همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، ملی مس ایران، بانک تجارت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و گلکوزان بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل فرابورس با افزایش 828 واحد به رقم 16 هزار و 31 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌هزار و 51 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 2.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 611 هزار معامله و به ارزش 4 هزار و 884 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گوهرزمین، ذوب‌آهن، هلدینگ معدنی خاورمیانه، صباتأمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان و پتروشیمی مارون همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و توسعه و عمران استان کرمان بوده‌اند.

Comments are closed.